Na čtvrtek 1. listopadu 2 018 jsme se moc těšili, protože nás čekala cesta do Mladé Boleslavi. V 7,30h jsme nasedli do autobusu a za necelé tři hodiny jsme byli na místě. Nejprve jsme měli v programu zhlédnutí muzea. Přivítala nás sympatická průvodkyně. Po představení jsme dostali sluchátka s vlastním zesilovačem zvuku, takže jsme slyšeli každé její slovo. Stručně a srozumitelně nám vyložila historii založení továrny Laurin a Klement. Také nám dávala během celého výkladu zajímavé otázky a úkoly. Se zájmem jsme si prohlédli první jízdní kola a motocykly. Nejvíce nás ale upoutaly automobily. Když jsme se rozhlédli kolem, připadali jsme si jako v automobilovém ráji. Od nejstarších exponátů jsme se postupně dostávali až po současné modely. Po fotografování jsme se přesunuli do temné místnosti, kde jsme sledovali zajímavý videoprogram o historii závodu ŠKODA. V celé kráse nám byly představeny všechny typy škodovek, od těch nejstarších až po ty nejnovější. Dalším bodem byla návštěva depozitáře. Zde nás nejvíce zaujalo auto na krev, které bylo použito do jednoho českého filmu.

Po skončení prohlídky jsme si oblékli žluté bezpečnostní vesty, nasedli do autobusu a se dvěma průvodci jsme vyrazili k výrobním halám. Obrovské prostory a dlouhé pracovní linky byly velkým překvapením. Nikdo z nás nic podobného ještě nikdy neviděl. Bylo to jako v nějakém sci-fi filmu. Celá výroba je hodně automatizovaná. Lidé, kteří tam pracovali, nám připomínali roboty. Každý soustředěně a přesně musel provést danou operaci v určeném časovém limitu. Dozvěděli jsme se, že každou minutu z pracovní linky sjede jeden automobil značky ŠKODA.

Naplněni neobvyklými zážitky jsme nasedli opět do autobusu a spokojeně ujížděli zpět do Trhové Kamenice. Po celou dobu nás provázely p.uč.   E.Gábrlová, p.uč. P. Sádecká a p.uč. L. Drahošová. Děkujeme jim, že nám tuto exkurzi umožnily. Načerpané poznatky nás nejen obohatily, ale hodí se nám i pozdějším životě.

Žáci VII., VIII. a IX. tř.