P1100717V pondělí 29. 9. jsme byli na výletě do kasáren v Chrudimi. Celý den svítilo sluníčko, takže jsme si to užili. Když nás vojáci uvítali a přestavili se, přehráli nám video o tom, co vlastně dělají. Potom nám ukázali maskované obleky, padáky, zbraně, které naštěstí nebyly nabité, jsme si mohli vzít do ruky, moderní brnění, které jsme si na sebe mohli obléknout a padák, který jsme si mohli vzít na záda.

Došlo také na odznaky a nášivky, které vojáci dostávali například za poslušnost, oddanost nebo vytrvalost. Ukázali nám fotky z misí a jídlo, které jedí, jsou-li právě v terénu. To jsme si mohli rozebrat. Představili nám svoje motto: POT ŠETŘÍ KREV. Domů jsme se potom vraceli unavení, ale zato s hlavou plnou nových znalostí.

                                                                                                                             Pavla Malinová, 5. tř.

V pondělí jsme byli v chrudimských kasárnách. Normálně se tam nemůže. Naše třída má štěstí, že náš spolužák Dominik má tatínka vojáka, a proto nám domluvil návštěvu. Na začátku nám pustili video: „Od druhé světové války až do současnosti.“

Nejvíce se mi líbila praktická ukázka zbraní. Pak jsme měli praktickou ukázku vojenské výstroje, měl jsem na sobě: neprůstřelnou vestu, helmu, na zádech jsem měl padák a vepředu menší záložní padák. Dále nám ukázali trvanlivé potraviny, které dostávali na misích. Dál nám ukázali různé medaile a vyznamenání. Dali nám ochutnat houbový guláš, ale nikdo ho neochutnal. Byli tam rámečky s různými ponaučeními. A fotky těch, co na misích umřeli.

                                                                                                                             Rostislav Vávra, 5. tř.

V pondělí jsme jeli s naší třídou do vojenských kasáren v Chrudimi. Na začátku jsme zhlédli krátký film. Potom nám velitel ukázal uniformy a zbraně. Taky jsme viděli odznaky a prapory. Dokonce jsme si mohli vyzkoušet na záda padák i otěžkat zbraně a vestu s potřebnými věcmi.

Nakonec nám dali ochutnat jídlo, které jí při misích. „Mňam, mňam to jsme si pochutnali.“ Potom nám ještě ukázali fotky z misí a jeli jsme zpátky do školy. Domů jsem si neodnesla jen skvělý zážitek, ale i spoustu vědomostí.

                                                                                                                            Sabina Břeňová, 5. tř.

V pondělí 29. září 2014 jsem absolvoval výlet společně se svými spolužáky z 5. třídy Základní školy v Trhové Kamenici do nedaleké Chrudimi. Zde jsme navštívili 43. výsadkový vojenský prapor, jehož prohlídku nám zařídil tatínek našeho spolužáka Dominika. Do kasáren jsme došli pěšky z nedaleké autobusové zastávky. Domči taťka nám šel už naproti.

Dovnitř jsme vešli zadních vchodem. Zde nás přivítali čtyři vojáci a při tom se představili a uvedli svoji hodnost. Pustili nám instruktážní videa, na kterých jsme viděli řadu bojových výcviků, ale i skutečných akcí provedených tímto útvarem. Následovala prohlídka vojenských uniforem a zbraní od samého založení armády až po současnost. Dnešní výstroje výsadkářů obsahují hlavní padák, který se nosí na zádech a záložní padák, který má voják připevněn na břiše. Důležitou součástí výstroje je lékárnička s obsahem léků a potřeb pro přežití.

Vojáci jsou vybaveni malou pistolí a samopalem. Na závěr jsme viděli fotografie padlých vojáků v boji. Zde jsme si uvědomil, jak složité a nebezpečné je být profesionálním vojákem.

                                                                                                                     Michael Bačkovský, 5. tř.