- května jsme se vypravili do Prahy. Linkový autobus nás dovezl do Pardubic. Tady jsme přestoupili na vlak do hlavního města. Vyzkoušeli jsme i metro, kterým jsme se dopravili na náměstí Republiky. Právě zde začíná Královskou cesta, která se využívala při korunovačních průvodech. Sedmáci se vžili do role průvodců a svým mladším spolužákům postupně představovali jednotlivá významná místa a stavby. Úkolem páťáků bylo pozorně poslouchat a získané informace využít při vyplňování pracovního listu. Prvním zastavením byl Obecní dům. Na tomto místě stával Královský dvůr, tehdejší sídlo českých králů. Pokračovali jsme kolem Prašné brány, pak Celetnou ulicí na Staroměstské náměstí. Naší pozornosti nesměl uniknout dům U Kamenného zvonu. Na dlažbě před Staroměstskou radnicí jsme počítali bílé křížky, které připomínají popravu vůdců stavovského povstání. Další kroky nás dovedly Karlovou ulicí až k Mostecké věži. Zaujal nás motiv ledňáčka, osobní symbol Václava IV. Na Karlově mostě jsme si pro štěstí sáhli na reliéf pod sochou sv. Jana Nepomuckého. Při stoupání Nerudovou ulicí jsme málem vypustili duši. Bývali bychom se rádi občerstvili v hostinci U Dvou slunců, ale paní učitelky trvaly na tom, že posvačíme až v areálu Pražského hradu. Vybraly pro tento účel místo se stylovým názvem – zahrada Na Baště. Po krátkém odpočinku jsme se přesunuli k chrámu sv. Víta. Žasli jsme nad monumentalitou této gotické katedrály. Uvnitř nás nejvíce zaujaly barevné vitráže gotických oken. Na Hradě jsme také navštívili Vladislavský sál, vstoupili do baziliky sv. Jiří a zavítali do Zlaté uličky. Protože historie za ten den bylo už dost, přemístili jsme se metrem na Václavské náměstí, kde jsme vzali útokem McDonald’s a Primark. Exkurzi jsme si užili naplno. Někteří z nás dokonce při zpáteční cestě usnuli.
žáci 5. a 7. třídy

