DSC_0630V pátek 6. prosince se naše škola zapojila do projektu „Jeden svět na školách – Příběhy bezpráví“, který se každoročně koná díky společnosti Člověk v tísni ve spolupráci s Českou televizí. Žáci 5. až 9. tříd byli seznámeni s obdobím komunistické vlády v Československu, aby tak lépe pochopili film  s názvem „Postavení mimo hru“ (režie: Ivan Biel), který pojednává o hokejovém reprezentačním týmu, kterému se opakovaně podařilo zvítězit na mistrovství světa. Jeho členové museli zmizet národu z „očí“. Komunističtí pohlaváři je nechali uvěznit, odsoudit v procesu s vyloučením veřejnosti a odsedět několikaleté tresty – nejprve ve věznici na Borech, posléze v uranových dolech v Jáchymově. Augustin Bubník a Václav Roziňák v dokumentu vzpomínají, jak prožívali „postavení mimo hru“. Zpočátku vůbec nechápali, proč nesměli odcestovat na mistrovství do Londýna a jak je možné, že se ocitli za mřížemi. Tušili, že oficiálně uváděná obvinění nejsou tím skutečným důvodem. Ze dne na den se tak stali z oslavovaných národních hrdinů nepřáteli vlasti. Výslechy a pobyt ve vězení provázelo mučení, tresty a ponižování.

       Po zhlédnutí filmu následovala debata s jedním z členů hokejového týmu s panem Augustinem Bubníkem, kterého žáci znali z výše zmiňovaného dokumentu. Pan Bubník chlapcům a děvčatům přiblížil dobu totalitního režimu. Podal jim doplňující informace, které ve filmu nezazněly. Poté zodpovídal na rozmanité dotazy žáků, které se týkaly nejenom období komunistické vlády. Chlapce především zajímala současná hokejová situace, NHL a hokejisté  Jaromír Jágr a Dominik Hašek, o kterých nám pan Bubník ledacos prozradil. Beseda byla velice zajímavá. Žáci si uvědomili, že  život v období komunistické vlády v Československu nebyl vůbec jednoduchý.

       Pan Augustin Bubník je ve svých 85 letech velice vitální člověk, který vnesl do besedy velmi příjemnou přátelskou atmosféru. Na závěr svým obdivovatelům rozdal podpisy. Někteří žáci naší školy se s ním navíc ještě vyfotografovali.

       Každý účastník projektu si z tohoto pátečního dopoledne odnesl svůj názor na období vlády komunistické strany. Na tuto besedu budou všichni jistě dlouho vzpomínat a budou se jistě těšit na další projekci filmu o dějinách Československa.