Dne 19.5.2015 se ZŠ Trhová Kmenice zúčastnila zdravotnické soutěže v Chrudimi. Soutěž ,, Hlídka mladých zdravotníků“ organizuje Český červený kříž.

Když jsme přijeli a došli do Městského parku Chrudim, tak jsme měli ještě čas. Pak jsme se přihlásili, podepsali prezentaci, že jsme všichni. Poté nám dali svačinu (vodu, jablko a bagetu). Když začalo zahajování soutěže, všechny skupiny se seřadili do řad. Pan Příhoda z ČČK přečetl přísahu za organizátory, a pak jedna dívka za nás, všechny mladý zdravotníky, a tak jsme přísahali.

Nejdřív šly děti z prvního stupně a my starší se šli podívat na zdravotnickou školu. Potom se to prohodilo.

Ve zdravotní škole v Chrudimi nás provedli, ukázali kabinety, učebny. V jedné učebně jsme si zkoušeli různé obvazové techniky. Ve druhé učebně nám ukázali prezentaci, pochovaly jsme si panenky, které byly handikepované, vyzkoušela jsem si i oblek pro seniory. Když jsem si zkoušela ten oblek, tak jsem dostala na zápěstí  a kotníky závaží, na lokty a kolena jsem dostala takové chrániče, že jsem měla pokrčené ruce i nohy, na záda mi dali krunýř, což mi sloužilo na to, abych byla ohnutá a nenarovnala se a na hlavu mi dali brýle, které byly zežloutlé a moc se s nimi nedalo koukat do stran, do uší mi dali špunty a hůl do ruky. Šla jsem se s tím projít do schodů a zpět a zvednout peněženku. Musím přiznat, že je to namáhavé.

První stupeň od nás měl dvě skupiny. V první skupině byly: kapitánka Sabina Břeňová, Pavla Malinová, Diana Holubová, Adriana Lupoměská a Markéta Linhartová. Ve druhé skupině byly: kapitánka Karolína Kábelová, Veronika Vašková, Denisa Kumpánová, Denisa Vodrážková a Kateřina Osmíková. Jedna náhradnice Adéla Němcová. Jak odsoutěžily, byl na řadě druhý stupeň. Ten měl od nás také dvě skupiny. V první skupině byly: kapitánka Natálie Dvořáková, Kateřina Dubská, Tereza Dubská, Sára Tichá a Tereza Žáková. Ve druhé skupině byly: kapitánka Pavla Hájková, Eliška Horáková, Jessica Kyselová, Natálie Pilná a Petra Hovorková.

Musely jsme si poradit s těmito zraněními: cizí těleso v ráně, odřeniny na bradě a rukou, vymknutý kotník, úraz břicha, bezvědomí, bezvědomí se zástavou – resuscitace, obvazové techniky, poznávání zranění, stolička a poznávání bylinek.

Když spočítali body, tak jsme se seřadili do řad a čekali na vyhlášení. Nejdřív vyhlašovali první stupeň. Na 4. místě se umístila skupina 2  (kapitánka Karolína Kábelová, Veronika Vašková, Denisa Kumpánová, Denisa Vodrážková a Kateřina Osmíková).

Na 1. místě se umístila skupina 1  (kapitánka Sabina Břeňová, Pavla Malinová, Diana Holubová, Adriana Lupoměská a Markéta Linhartová).

Potom vyhlašovali druhý stupeň.

Na 2. místě se umístila skupina 1 (kapitánka  Natálie Dvořáková, Kateřina Dubská, Tereza Dubská, Sára Tichá a Tereza Žáková).

Na 1. místě se umístila skupina 2 (kapitánka  Pavla Hájková, Eliška Horáková, Jessica Kyselová, Natálie Pilná a Petra Hovorková).

Dostali jsme za umístění krásné odměny, diplomy a poháry. Moc děkujeme.

Obě skupiny, které se umístily na 1. místě, pokračují do regionálního kola ve Svitavách  dne 29.5.2015.

Byl to nádherný den, všichni jsme si to moc užili, snad můžu mluvit za všechny.

Děkujeme za doprovod Markétě Dvořákové a také naší paní učitelce Olze Tiché, která nás připravuje na soutěže a opakuje si s námi první pomoc, která nás všechny moc baví 🙂 .

 

 

Natálie Dvořáková