Dne 7. června 2 018 jsme vstávali dříve než obvykle, protože nás čekal první společný výlet, na který jsme se moc těšili. Cílem byla Kutná Hora. Sraz jsme měli v Hlinsku v 5,40 h před nádražím. Za 10 minut jsme již seděli ve vlaku, který nás pohodlně dovezl do Havlíčkova Brodu. Zde jsme přestoupili na rychlík a v 8,00h nás přivítala probouzející se Kutná Hora.

Menší procházkou jsme dorazili ke hřbitovnímu kostelu, v jehož horní části se nachází kaple a v dolní části je kostnice. Jak z názvu vyplývá, veškerá výzdoba je z pravých lidských kostí. Vše jsme si prohlíželi s trochu zatajeným dechem. Někteří z nás z úcty k mrtvým zapálili i několik svící.

    Dále nás čekala cesta do historického středu města. Po krátkém odpočinku následoval druhý bod programu. Byly to středověké stříbrné doly. Navlékli jsme si bílé hornické haleny a na hlavu si nasadili ochranné přilby se svítilnami. Paní průvodkyně nás zavedla ke schodům, po kterých jsme opatrně sestoupili do hloubky 35 m. Hodinu a půl jsme procházeli úzkými chodbami, které měly v některých místech hodně nízké stropy. O rány do přileb nebyla nouze. Také jsme zažili pravou důlní tmu. To jsme si připadali jako opravdoví duchové. V dolech se nám líbilo, ale určitě nikdo z nás by dobývat stříbro nechtěl. Na tom jsme se shodli, když jsme si dávali v restauraci něco dobrého k obědu.

V centru města jsme si nakoupili suvenýry nebo zmrzlinu a pomalu se ubírali na autobusovou zastávku. Šli jsme kolem katedrály sv. Barbory, kterou jsme si s obdivem prohlédli. Autobus městské hromadné dopravy nás přiblížil k vlakovému nádraží. Do Hlinska jsme dorazili v 17 h, kde na nás čekali rodiče.

Výlet se nám všem líbil. Kostnice, doly i jízda vlakem byly super. Děkujeme paní učitelce Evě Gábrlové za zorganizování výletu. Rovněž děkujeme i paní Vlastě Švejdové, mamince jedné spolužačky, která nás starostlivě doprovázela.

Žáci  6. třídy